Mikorocement jako cienkowarstwowa moc polimerowa, dekoracja XXI wieku
Autor: Mariusz Dąbkowski, publikacja: 2019-10-28
Mikrocement uznawany jest za produkt niezastąpiony w kreowaniu wnętrz w industrialnym stylu, loftowym oraz wielu modernistycznych stylach wykończenia.
Najważniejsze zalety mikrocementu:
- Jeśli ktoś z Państwa ma dość czyszczenia fug lub zmieniających kolor po miesiącu sylikonów, to właśnie jego uniwersalność zastosowania z powodzeniem sprawdzi się na: tarasach, w łazienkach, na meblach, posadzkach, elewacjach, schodach. Mikrocement jest bezspoinowym wykończeniem, bardzo elastycznym, dzięki czemu nie ma potrzeby przenoszenia dylatacji, oczywiście z zastosowaniem warstwy sczepnej.
- Kolejną zaletą jest szybkość użytkowania. Od momentu wykonania, do momentu użytkowania nawet 72 godziny.
- Wykonanie na starych meblach i nadanie im nowego życia też można uznać za zaletę.
- Najistotniejszą zaletą często wymienianą jest jego cienkowarstwowa struktura. Gdzie przy odnawianiu starych mieszkań sprzyja w pozbyciu się progów drzwiowych w celu zrównania się z podłogą drewnianą.
- Mikrocement można swobodnie stosować na płytach OSB i nie martwić się o spękania na łączeniach płyt.
- Produkt jest tak mocny w strukturze, że zastosowanie mostka sczepnego i siatki zapobiega całkowicie wystąpieniu spękań.
- Ponadto z zastosowaniem dowolnej kolorystyki NCS.
Były zalety, to teraz czas na wady:
- Mikrocement jest lepszy od płytek gresowych i ceramicznych, dlatego jeszcze długo będzie blokowany przez producentów ceramiki (zagrożenie upadłości branży glazurniczej - producenci chemii budowlanej, producenci płytek).
- Cena często zaporowa dla oszczędnych. Osoby skłaniające się do zastosowania mikrocementu znają na pamięć definicję paradoksu Veblena.
- Produkt wrażliwy na błędy wykonawcze. Niestosowanie się do instrukcji wykonania krok po kroku lub niedbałe wykonanie któregoś etapu skutkować może zniszczeniem produktu lub całego projektu.
- Bardzo ważne! Przed zdecydowaniem się na zastosowanie mikrocementu proszę skontaktować się z rzetelnym wykonawcą, który uczciwie podpowie, w jakim przypadku lepiej odpuścić sobie tę nietuzinkowa dekorację. Warto także poprosić o próbkę ręcznie wykonaną z fakturą i wzorem wykonania przez danego wykonawcę. Gdyż każda dekoracja to ręczna robota, która ma swojego indywidualnego odbiorcę. Nie każdemu musi się podobać w wykonaniu danego wykonawcy.
Opracował:
Mariusz Dąbkowski
Malarzyna